Narko kriminal je najzastupljeniji oblik organizovanog kriminala u Srbiji, izjavio je ministar unutrašnjih poslova, Ivica Dačić na danas održanom godišnjem sastanku MUP-a u Beogradu.
Ovaj problem je i u našoj opštini prisutan duži niz godina a nadležne institucije jednostavno se nisu bavile ovim problemom na način i u meri koji on to zahteva.
Izveštaj o realizaciji Akcionog plana za socijalnu politiku opštine Majdanpek za 2010. god. pokazuje da je u prošloj godini registrovano čak 21 krivično delo počinjeno od strane maloletnika, pri čemu je evidentirano 16 novih počinioca!
- Nisam znao da je problem sa narkomanijom u Majdanpeku tako izražen, ali mi je više porodica ukazalo na to kao svoj i problem svoje dece. O tome ćemo obavestiti sve nadležne institucije, jer to nije u nadležnosti samo ovog ministarstva - kazao je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić tokom nedavne posete Majdanpeku.
I sami mladi kažu da je droga lako dostupna i da je veliki broj onih koji je makar povremeno koriste.
- Sve se zna... ko diluje, ko se drogira... Oni uhvate jednog dilera, pojave se tri nova. Uglavom se koristi marihuana i tablete - kaže za tvojglas.rs učenik srednje škole koji želeo da ostane anoniman.
Tokom istraživanja o problemima i potrebama mladih u opštini Majdanpek koje se sprovedeno sredinom 2009. godine, mladi su naveli problem narkomanije kao najveći. Podaci istraživanja govore da čak 62% mladih koristi marihuanu dok 18% koristi tablete.
Kancelarija za mlade, koja je formirana 2009. godine gotovo da nije imala aktivnosti na ovom polju. Koordinator Kancelarije - Zoran Srbu, inače radnik opštinske uprave, očigledno nije zainteresovan za uključivanje u rad sa mladima na ovom problemu. U opštinskom budžetu za prošlu godinu bilo je 500.000 dinara za implementaciju lokalnog akcionog plana prema mladima. Za ovu godinu nema ni akcionog plana, pa ni sredstava za njegovu realizaciju.
Ipak, Opština Majdanpek pokazala je spremnost da se uključi u borbu protiv narkomanije time što je podržala projekat reanimacije Savetovališta za mlade i njihove roditelje, u okviru kojeg će biti održane radionice na temu promocije zdravih stilova života i upoznavanja mladih sa posledicama zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.
Na sastanku predstavnika Centra za socijalni rad, Doma zdravlja i obrazovnih insititucija održanog 03. marta 2011. godine, potvrđena je spremnost nadležnih institucija da se uključe u aktivnosti na prevenciji narkomanije. Ovu spremnost pokazala je i Služba unutrašnjih poslova Majdanpek, pa će tako i radnici SUP-a učestvovati na radionicama koje će se održati tokom aprila i maja ove godine u osnovim i srednjim školama opštine Majdanpek.
Radionice i savetovanja predstavljaju aktivnosti na primarnoj prevenciji od bolesti zavisnosti. Porodica svakako igra jednu od najvažnijih uloga u tome.
Međutim, bez odlučnije akcije policije i tužilaštva, čini se da će borba protiv narkomanije biti dugotrajna i teška.