: Коментарисање вести постаје кажњиво
Aутор текста Уредништво
четвртак, 09 јун 2011 02:18
Људи који остављају коментаре на сајтовима немају исти третман и иста права пред судом као што имају новинари мејнстрим медија. То је потврдио Врховни суд у америчкој држави Њу Џерси, aли и Виши суд у Београду који је казнио дневну новину „Прес“ због коментара читалаца.
У Америци је, наиме, једна софтверска компанија покренула поступак против блогера из Вашингтона, оптуживши га за клевету и захтевајући да открије ко му је био извор информација за коментар који је написао онлајн.
Суд у Њу Џерсију је пресудио у корист „оклеветане“ компаније, наглашавајући да „посетиоци сајтова који одлуче да оставе коментар, немају иста права као што имају новинари корпоративних медија“, односно да не могу да се, попут новинара, позивају на извор који је желео да остане анониман.
Међутим, да и медији могу да страдају због коментара читалаца показује пример из Србије где је Врховни суд утврдио да коментари читалаца објављени 2. јула 2009. године на сајту „Прес онлајн“ представљају „говор мржње према ЛГБТ популацији“.
Суд је изрекао и привремену меру у складу са чланом 44. Закона о забрани дискриминације којом је забранио објављивање наведених коментара на сајту „Преса“. Такође, лист ће по пресуди Суда бити у обавези „да о свом трошку објави ову пресуду у целости, без икаквог коментара и без одлагања, а најкасније у другом броју дневне штампе од дана правоснажности пресуде“.
Стиче се утисак да је, у праскозорје састанка „глобалне елите“ у Швајцарској, већ почела да се примењује глобалистичка агенда о потпуном преузимању контроле над Интернетом.