Majdanpek forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


bez ograničenja i cenzure
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
nacional
Srbija u srcu
Srbija u srcu
nacional


Muški
Broj poruka : 1409
Godina : 115
Lokacija : Majdanpek
raspoloženje : khm
Rang : 4
Poeni : 12850
Datum upisa : 29.05.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimeSub Feb 14, 2009 1:05 pm

Autor: Boško Obradović, Objavljeno: 13. 10. 2008.
Dana 3. oktobra 2008. godine u prepodnevnim časovima, opskrbljen svim neophodnim papirima, sa mučninom u stomaku, krenem put Policijske uprave u Čačku da „izvadim“ novu ličnu kartu, pošto mi je stara „istekla“. Opterećen simbolikom da vreme demokratskih sloboda polako ističe i da se totalitarna država vraća na velika vrata, javljam se dežurnom policajcu ispred nadleštva. Zbog ogromnih gužvi koje su nastale čim je počelo izdavanje novih ličnih dokumenata najpre je potrebno prijaviti se kod dežurnog, dobiti svoj broj i na osnovu toga doći u zakazano vreme, da bi se izbegla višesatna stajanja u redu. Odmah sam se setio Domanovićeve satirične pripovetke „Danga“, u kojoj lojalni građani hrle da prime žig na čelo, a najveći junak traži da dobije dva. Pada mi na pamet: zašto da ja ne budem taj junak našeg doba, koji će tražiti da izvadi dve lične karte sa čipom, kako bi pokazao svoju lojalnost! Ako me se sete na Dan bezbednosti, sete…
U međuvremenu, gužva je nešto splasla u poslednje vreme, pa sam na osnovu dobijenog broja (kao da sam – ne daj Bože – na robiji) prvi na redu i upućen u kabinu broj 2. Tamo čekam neko vreme da se vrati koleginica „Tu je negde“ i započinjem proceduru za izdavanje nove lične karte:
Službenica Velikog brata: Da li ste pripremili sva dokumenta?
Ja: Da.
Službenica: Da li ćete uzeti ličnu kartu sa čipom?
Ja: Ne.
Službenica: Zašto svi koji ne želite da uzmete ličnu kartu sa čipom to izgovarate sa toliko žestine u glasu?
Ja: Zato što smo ljuti na državu koja pretenduje da bude najtotalitarnija u savremenoj Evropi. Službenica: Pa zar ovako nije svima lakše?
Ja: Jeste, posebno su olakšane procedure za donošenje ovakvog zakona. Ne postoji neophodni Zakon o zaštiti privatnosti, oprema je kupljena bez tendera, zakon donet bez javne rasprave, sa velikim manjkavostima u pravnom i bezbednosnom smislu.
Službenica: Zašto tako kažete? Pa ovakvi dokumenti postoje svuda. Evo, meni su nedavno dolazili prijatelji iz Evrope, Amerike, iz celog sveta, i kažu da je postupak izdavanja ličnih dokumenata kod nas najbrži i najkvalitetniji.
Ja: Biće tu i drugih lepih ponuda i objašnjenja zašto treba uzeti ličnu kartu sa čipom, ali Vas molim da uvažite moje pravo da to ne učinim.
Službenica: Naravno. Međutim, time gubite razne pogodnosti. Recimo, kada promenite adresu prebivališta, a imate ličnu kartu sa čipom, dovoljno je da se to u kompjuteru promeni, dok to ne možete u slučaju da imate ličnu kartu bez čipa. To se nedavno desilo jednoj mojoj prijateljici koja ide u crkvu i ona se grdno pokajala što je uzela ličnu kartu bez čipa.
Ja: Vrlo interesantno. Šta se zapravo dogodilo?
Službenica: Njena ćerka, koja studira u Beogradu, nije mogla tamo da prijavi boravak jer joj na ličnoj karti bez čipa piše adresa iz Čačka. Posle samo nekoliko dana morala je da vadi novu.
Ja: Ali, to je diskriminacija pred zakonom! Zašto neko ko ima ličnu kartu bez čipa ne bi mogao da studira u drugom mestu?
Službenica: Može on da studira, ali pri svakoj promeni adrese mora da vadi novu ličnu kartu, dok ako ima ličnu kartu sa čipom dovoljno je samo da prijavi promenu prebivališta. Moja komšinica se zbog tog novog troška i gubljenja vremena silno pokajala što je uzela ličnu kartu bez čipa.
Ja: Spreman sam da za svoja ljudska prava i slobodu izdavajam veća finansijska sredstva, ma koliko to bilo nepravedno i diskriminišuće po mene.
Službenica: Dobro. Nego, čujem da se po gradu vrte neki filmovi koji govore o „Žigu zveri“ i sličnim stvarima? Da li bi to negde moglo da se nabavi?
Ja: Naravno. Lično ću se postarati da Vam obezbedim nešto od filmova na temu digitalnog totalitarizma.
Službenica: Baš bih volela to da pogledam. Sada sedite u kabinu da Vas fotografišem. Kompjuter će sam izabrati između više vaših fotografija koja je najlepša za postavljanje u dokument.
Ja: Zanimljivo. Veoma inteligentan uređaj.
Posle par minuta.
Službenica: To je to. Dođite za koji dan na šalter za registracije saobraćajnih dozvola i vozila da preuzmete lični dokument.
Ja: Vrlo ste ljubazni. Podsetio bih Vas samo za kraj da imate zakonsku obavezu da svim strankama ponudite mogućnost uzimanja lične karte bez čipa i da nigde ne stoji da ste plaćeni za propagiranje druge vrste lične karte.
Službenica: Ja samo radim svoj posao.
Ja: U pravu ste. Vidimo se uskoro, nadam se kada budem dolazio da uzmem ličnu kartu na stari način, pošto bude ukinut Novi zakon o ličnoj karti.
Službenica: Do viđenja.
Ja: Do viđenja.
Odlazeći iz kabine broj 2 Policijske uprave u Čačku bio sam siguran da je službenica ostala u rebusu otkuda više toliko samosvesnih građana koji podbiojaju tehnološke pogodnosti. Pošto se broj onih koji uzimaju ličnu kartu bez čipa penje od četvrtine ka trećini ukupnog građanstva, to zaista deluje kao jedna velika zavera da se spreči jedna toliko napredna stvar da smo u njoj prvi u Evropi. Ako smo izdržali nacističku okupaciju, kada smo prvi put dobili ausvajse iliti lična dokumenta, i komunistički režim, koji je ovu praksu sa zadovoljstvom nastavio, izdržaćemo i demokratski totalitarizam, vreme u kojem će nam se nuditi brojne povoljnosti i prednosti da se zauzvrat odreknemo svoje slobode.
Zato budite spremni kada krenete u Policijsku stanicu po nova lična dokumenta. Tamo vas čeka „bitka oko čipa“ sa dežurnom službenicom.


Poslednji izmenio nacional dana Ned Feb 15, 2009 3:13 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://majdanpek.forumsr.com
darkside
tu negde
tu negde
darkside


Ženski
Broj poruka : 428
Lokacija : Mars
raspoloženje : Ne zezaj se sa mnom
Rang : 6
Poeni : 11690
Datum upisa : 20.08.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimeSub Feb 14, 2009 10:15 pm

Moja prijateljica je imala slican razgovor u nasem MUP-u, kada je vadila licnu kartu.
Sluzbenica, inace njena poznanica, je postavila nepotrebno pitanje : - A zasto neces cip?"
Nazad na vrh Ići dole
Rade
član tima
član tima
Rade


Muški
Broj poruka : 502
Lokacija : M.pek
raspoloženje : Crnomanjasti
Rang : 3
Poeni : 11948
Datum upisa : 17.06.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimeNed Feb 15, 2009 4:18 pm

Čipovanje nije samo administrativan problem,čipovanje je prva stepenica globalnog totalitarizma.

Kakva ucena-ako se opredeliš za čipovanu ličnu ispravu, onda može da se lako menja prebivalište,kao i "druge pogodnosti",a u suprotnom,ništa ne može.

E,pa sada neka mi neko kaže da su svi građani pred zakonom jednaki(ravnopravni)!
Nazad na vrh Ići dole
nacional
Srbija u srcu
Srbija u srcu
nacional


Muški
Broj poruka : 1409
Godina : 115
Lokacija : Majdanpek
raspoloženje : khm
Rang : 4
Poeni : 12850
Datum upisa : 29.05.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimeNed Feb 15, 2009 4:58 pm

Pa zato i postoje oni koji se tome protive i bore protiv toga, biće nas sve više i na kraju mi pobeđujemo kao u svim filmovima sa hepiendom.... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://majdanpek.forumsr.com
Rade
član tima
član tima
Rade


Muški
Broj poruka : 502
Lokacija : M.pek
raspoloženje : Crnomanjasti
Rang : 3
Poeni : 11948
Datum upisa : 17.06.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimeNed Feb 15, 2009 5:42 pm

Daće bog.
Nazad na vrh Ići dole
darkside
tu negde
tu negde
darkside


Ženski
Broj poruka : 428
Lokacija : Mars
raspoloženje : Ne zezaj se sa mnom
Rang : 6
Poeni : 11690
Datum upisa : 20.08.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimeNed Apr 05, 2009 10:25 pm

Koliko tema ovde oko cipa.
Iskulirajte nepotrebno, sto vise dizete prasinu, narod ce se zigosati dobrovoljno, a nece ni znati zasto to radi. alien
Nazad na vrh Ići dole
nacional
Srbija u srcu
Srbija u srcu
nacional


Muški
Broj poruka : 1409
Godina : 115
Lokacija : Majdanpek
raspoloženje : khm
Rang : 4
Poeni : 12850
Datum upisa : 29.05.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimePon Apr 06, 2009 9:59 am

Pa moguće je sve , ali zato treba u svakom trenutku , bar mi koji shvatamo loše strane toga , da razgovaramo sa ljudima i svako koga u to ubedimo je jedan više na "našoj" strani... zadatak svakog od nas je , dat od Boga , da ako znamo nešto što treba da znaju i drugi , koji su naša braća po hrišćanstvu , da im prenesemo to znanje bez obzira na sumnju da li će oni to i prihvatiti, jer ako ne bi tako uradili imali bi grižu savest što nismo ni pokušali ...
Nazad na vrh Ići dole
https://majdanpek.forumsr.com
Rade
član tima
član tima
Rade


Muški
Broj poruka : 502
Lokacija : M.pek
raspoloženje : Crnomanjasti
Rang : 3
Poeni : 11948
Datum upisa : 17.06.2008

Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitimePon Apr 06, 2009 7:58 pm

darkside ::
Koliko tema ovde oko cipa.
Iskulirajte nepotrebno, sto vise dizete prasinu, narod ce se zigosati dobrovoljno, a nece ni znati zasto to radi. alien

Taj narod koji zbog viška prašine,u inat ide da se čipuje,neka ide,ali verujem da postoji deo naroda koji ne zna suštinu čipovanja,takav deo naroda će se opredeliti za asnti čip opciju,ako sazna šta je to. monkey
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji   Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Bitka oko čipa ili ugodni razgovor u Policiji
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Majdanpek forum :: Društvo-
Skoči na: